CZY WEŁNA MERINO GRYZIE

Co to jest wełna?

Wełna jest włóknem, które jest pozyskiwana z sierści zwierząt, takich jak owce, lamy (alpaka), króliki (angora), kozy (moher, kaszmir). Istnieje wiele rodzajów wełny, w zależności od jej pochodzenia – różnią się przede wszystkim budową włókien. Włókna wełny mogą być grube i sztywne, lub mogą być cienkie, miękkie i delikatne w dotyku. Najpopularniejszym rodzajem wełny jest wełna owcza, pozyskiwana z owiec merynosa. Niezwykle miękka o wspaniałych właściwościach antyalergicznych. Drugim bardzo popularnym rodzajem jest wełna kaszmir i moher, pozyskiwane od kóz. Wełna kaszmir wyjątkowo charakteryzuje się delikatnością, miękkością i puszystością. Jest to jedna z najlepszych gatunkowo wełen ciesząca się dużą popularnością.

Owce merynos


Owce merynos należą do najstarszych i największych gatunków owiec na świecie. Wywodzą się z Nowej Zelandii, gdzie panują ekstremalne warunki atmosferyczne, które wymagają przystosowania się owiec do panujących i zmiennych warunków klimatycznych. Temperatury sięgają w zimach nawet -20 stopni, a w lecie dochodzą powyżej 35 stopni. Włókna wełny merynosa są bardzo cienkie i delikatne, co przekłada się na to, że wełna nie dopuszcza do przegrzania się owiec, a w zimę chroni je przed niskimi temperaturami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi takimi jak śnieg czy deszcz.

Czy wełna merynosa gryzie?

Jeśli słyszymy słowo wełna, od razu myślimy o grubym gryzącym swetrze prawda? Dlatego wiele osób nie decyduje się na kupno takiego swetra, bo myśli, że nie będzie go nosić, ze względu na gryzące włókna. Jest to obawa bardzo dużej ilości osób. Odpowiadamy ! Wełna merynosów nie gryzie i wręcz przeciwnie jest bardzo delikatna i przyjemna dla skóry człowieka, a zwłaszcza dzieci. Nie powoduje uczucia drapania ani podrażnienia. Rekomendowana jest szczególnie dla osób z alergią, problemami skórnymi takimi jak AZS. Dlatego wybierają je osoby ceniące sobie wysoki komfort noszenia ubrań.

Mity na temat wełny merino.

Obawa przed kupnem rzeczy z wełny merynosa, to właśnie obawa przed gryzieniem. Niektórzy ludzie, żyją w przekonaniu, że wełna merino powoduje podrażnienia skóry i jest szorstka i nieprzyjemna. Natomiast, włókna merino są to naturalne włókna, o które trzeba specjalnie dbać. Są podatne na kurczenie i filcowanie. Dlatego też, gdy włókna się o siebie pocierają, mogą powodować dyskomfort i uczucie podrażnienia.

Posiadasz sweter wełniany i lekko Cię gryzie? Spróbuj tego sposobu!

Jeśli posiadasz wełniany sweter nie z merynosa i lekko cię drapie, spróbuj użyć odżywki do włosów. Odżywki do włosów posiadają w swoim składzie substancje, które zmiękczają i nadają elastyczności. Wystarczy, że przygotujesz wodę o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni (polecamy zobaczyć zalecenia producenta co do temperatury prania) z dodatkiem odżywki, namoczysz sweter i wysuszysz na płasko na ręczniku bądź suszarce. 

Wełna merino – czy warto?

Odpowiedź jest bardzo prosta! No jasne ! :) Dajemy nasze słowo, że jest to inwestycja opłacalna.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami:

Co to jest merynos? 

Wady i zalety merynosa